Blog

Koronawirus – czego mogę nauczyć swoje dziecko?

Czas pandemii koronawirusa, a co, z tym związane: niemożność wychodzenia z domu i spotykania się z innymi, obawa o zdrowie i życie własne oraz najbliższych, wspólne bycie razem 24 h na dobę, praca i nauka zdalna – to czas pełen wyzwań. Czas, który może rodzić bunt, złość, rozczarowanie, bezsilność i inne nieprzyjemne emocje, a co za tym idzie wiele konfliktów i nieporozumień.
Czy w tej sytuacji można znaleźć coś dobrego, czy te okoliczności mogą nas czegoś nauczyć? Czy mogą być przestrzenią do budowania kompetencji życiowych naszych dzieci?

W idei pozytywnej dyscypliny, wyzwania (rozumiane, jako trudne zachowania dziecka oraz trudne sytuacje, w których się znajdujemy), stanowią okazję do rozwijania umiejętności życiowych i społecznych.
Czego zatem możemy nauczyć nasze dzieci w dobie pandemii koronawirusa?

  • Trudne zachowanie dziecka, może być sygnałem, że z czymś sobie nie radzi, w tym kontekście, prawdopodobnie będzie to lęk, związany ze zmianami, w których uczestniczy. Jest to dobra okazja, aby nauczyć je rozmawiania o emocjach i pokazania konstruktywnych sposobów do ich wyrażania (więcej tutaj).
  • Nauka zdalna, czas na przyjemności i obowiązki oraz inne aktywności, może być obszarem do nauczenia planowania dnia i gospodarowania własnym czasem (więcej tutaj).
  • Wspólne bycie razem, to przestrzeń do budowania i wzmacniania wzajemnych relacji. Wspólny czas, może być dobra okazją do wprowadzenia w naszej rodzinie tzw. specjalnego czasu, który pomaga zaspokoić potrzebę przynależności i znaczenia, a tym samym zapobiega występowaniu zachowaniom trudnym (więcej tutaj).
  • Pojawiające się kłótnie i konflikty między domownikami, mogą posłużyć jako okazja do uczenia umiejętności wzajemnej współpracy, komunikowania własnych potrzeb z szacunkiem do innych, a także przyjmowania odmowy.
  • Konieczność zmiany planów, odwołania spotkań z rówieśnikami, rezygnacji z ulubionych zajęć dodatkowych, to okazja, aby rozwijać umiejętności radzenia sobie z rozczarowaniem, dostosowywania się do zmieniających się okoliczności.
  • Zalecane częste mycie rąk, zasłanianie ust podczas kasłania oraz nosa podczas kichania, stanowić może obszar do rozmów o tym, jak dbać o siebie i to nie tylko w sferze zapobiegania zachorowaniu, ale również higieny, zdrowego odżywiania i aktywnego życia.

Z całą pewnością, powyższe kompetencje i umiejętności będą bardzo ważne i potrzebne w życiu dorosłym naszego dziecka, dlatego pomyślmy, o tym w ten sposób i potraktujmy, czas w którym się znajdujemy jako przestrzeń do rozwijania kompetencji życiowych i społecznych. Techniki i narzędzia pozytywnej dyscypliny, będą bardzo pomocne w tym zakresie.