Blog

Gra rodzinna ZnamCię

ZnamCię gra rodzinna, spotkania rodzinne, pozytywna dyscyplina

Gra rodzinna ZnamCię

Gra, która powstała podczas naszych spotkań rodzinnych. Zainspirowana tutaj oraz książką Magiczne drzewo A. Maleszka, którą lubimy czytać.

Celem gry jest przede wszystkim budowanie relacji podczas wspólnie spędzanego czasu oraz wzajemne poznawanie się członków naszej rodziny. W tej grze nie ma wygranych i przegranych. Natomiast, uczy takich umiejętności jak wzajemne słuchanie się, czekanie na swoją kolej, poszukiwanie podobieństw i szanowanie różnic. Stanowi także przestrzeń do rozmów, na tematy, które pojawią się „przy okazji”, np. najmniej ulubione wydarzenie.

Instrukcja ZnamCię

Przed przystąpieniem do gry należy wydrukować karty (najlepiej na grubszym papierze) oraz przygotować kostkę, która składa się tylko z 1 i 6.

Uwaga: 1 – oznacza „najmniej ulubione”, 6 – oznacza „najbardziej ulubione”

  1. Podczas gry usiądźcie w okręgu, tak, aby wszyscy uczestnicy widzieli się wzajemnie.
  2. Karty wyłóżcie rewersem do góry.
  3. Przygotujcie kostkę.
  4. Ustalcie kolejność gry (mogą być różne warianty np. od najmłodszego, ciągnięcie słomki itp.).
  5. Wyznaczony gracz odwraca wybraną kartę, czyta zapisane na niej hasło i rzuca kostką. Następnie odpowiada zgodnie, z tym co pojawiło się na kostce, np. hasło lody, jeśli na kostce pojawi się 1 – gracz mówi, o tym jakie są jego najmniej ulubione, jeśli 6 – opowiada, jaki jest najbardziej ulubiony smak lodów.
  6. Wykorzystane karty są odkładane.
  7. Gra jest kontynuowana, tak długo jak uczestnicy mają na to ochotę. Niewykorzystane karty można odłożyć na kolejne spotkanie.
  8. Podsumowanie gry

Ważną częścią zakończenia gry, może być rundka z dokończeniem zdania: „Znam Cię – dzisiaj dowiedziałem się o tobie…”

Liczba graczy: do 7 osób (przy większej ilości warto dopisać haseł) lub przygotować zestaw dla każdego.

Wiek graczy: u nas sprawdzał się od 3 roku życia

Inny wariant gry: na początku gry każdy uczestnik wybiera określoną liczbę kart, po kolei uczestnicy losują z własnej puli i odpowiadają zgodnie ze wskazaniami kostki.

karty do pobrania